Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı ve Nedenleri

Böbrek ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hafif şiddette olabileceği gibi, kasıklara kadar inen şiddetli ağrılar şeklinde de yaşanabilir. Böbrek ağrılarının dikkate alınması gerektiğini unutmamak önemlidir, çünkü ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Ağrı, önemli bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi, böbreklerin etkilendiği bir hastalık nedeniyle de olabilir. Bel ağrılarının böbrek ağrısıyla karıştırılma ihtimali oldukça fazladır. Böbreklerin alt kaburgaların hemen altında, karnımızın arkasında olduğunu bilmek, bel ağrısıyla karıştırmamak açısından önemlidir. Eğer ağrı böbreklerden kaynaklanıyorsa, genellikle tek taraflıdır ve ateş, halsizlik gibi belirtilerle birlikte görülür. Hareketlerle birlikte azalma ve artma gösterebilir. Sağlıklı böbreklere sahip olmak için bol su içmek, tuzlu ve hazır gıdalardan uzak durmak, alkol ve sigaradan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve tansiyon problemlerini gidermek gereklidir.

Böbrek Ağrısına Sebep Olabilecek Hastalıklar

İdrar Yolları Enfeksiyonu: Üriner sisteminin bir bölümünü etkileyen enfeksiyonlar böbreklere ilerlediğinde ağrılara sebep olabilir. Kadınlar daha fazla risk altındadır ve bu enfeksiyonların böbreğe sirayet etmeden tedavi edilmesi gerekir. Antibiyotikler kullanılarak rahatlıkla iyileştirilebilecek bu sorunlar ihmal edilmemelidir.

Böbrek Enfeksiyonu (Piyelonefrit): Mesane ve idrar yollarından başlayarak böbreklere kadar ilerleyen bir enfeksiyondur. Tedavi edilirse çabuk iyileşme ihtimali bulunmaktadır. Tedavi edilmediğinde böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir ve kan yoluyla yayılırsa hayati risk oluşturabilir. Enfeksiyon böbreklerde belirdikten sonra, sırt ve yan ağrısıyla birlikte ateş görülür. Kadınlar daha fazla etkilenir çünkü idrar yolları kısadır. Genital temizliğe önem vermek ve bol su tüketmek korunmaya yardımcı olacaktır.

Böbrek Taşları: Böbreklerde oluşan taşlar hareket etmediği sürece herhangi bir ağrıya sebep olmazlar. Taşlar idrar yollarına doğru ilerledikçe ağrılar şiddetlenir. Bu ağrılar oldukça yoğundur ve sürekli olmasa da ara ara gelerek kişiyi rahatsız eder. Bulantı ve kusmanın eşlik ettiği ağrılar, taşların yerinden çıkarılması ile son bulur. Tedavide gecikildiği takdirde enfeksiyon oluşumuna sebep olabilirler.

Damar Sertleşmesi (Arteriyoskleroz): Atardamarlar zaman içerisinde esnekliğini kaybederek kalınlaşır ve daralır. Vücudun her yerindeki damarlarda bu sorunların yaşanması olasıdır. Damar sertleşmesi olan hastalarda, böbreklere yeterince kan akışı olmadığından ağrı ve böbrek hastalıkları oluşabilir. Böbrek damarları tıkandıysa, yüksek tansiyon sorunları yaşanabilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerine kadar anlaşılmaması, tedavinin geç başlamasına sebep olur.

Polikistik Böbrek Hastalığı: Bu hastalarda böbreklerde kist oluşumları bulunur. Kalıtsal kökenli bir hastalık olduğundan, ailesinde bu sorunlar olan kişilerin kontrol altında olması gerekir. Kistler kanser riski taşımayan su dolu kesecikler olarak bilinir. Sadece böbrekleri değil diğer organları da etkileyebilir. Yüksek tansiyon sorununu da beraberinde getireceği için takip edilmesi gerekir. İlk zamanlarda belirti göstermeyen hastalık, ileri yaşlarda ortaya çıkarak böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bu hastalıkta hissedilen ağrı küt ağrı şeklindedir.

At Nalı Böbrek: Normalde ayrı olması gereken böbrekler, bazı kişilerde doğuştan at nalı gibi birleşik olabilir. Böbreklerin bitişik olmasından dolayı idrar geçişlerinde sorunlar ve tıkanıklıklar meydana gelir. Bu tıkanıklıklar böbreklerde ağrılara sebep olur.

Böbrek Kanseri: Böbrekte görülen kötü huylu tümörler sebebiyle yoğun ağrılar yaşanması kaçınılmazdır. Sigara içenlerde daha fazla rastlanan bu durum, kan ve idrar tahlilleriyle tanı konularak, cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir.

Böbrek Büyümesi (Hidronefroz): Böbrekte idrarı toplamaya yarayan sistemlerin büyümesiyle fazlalaşan idrarın böbreğe baskı yapması sonucu yaşanan bir rahatsızlıktır. Tek böbrekte görüldüğünde teşhisi gecikebilir. Teşhis edildiğinde tıkanmalar giderilerek hastanın normal hayatına dönmesi sağlanır. Ağrı, bulantı, kusma ve karında şişlik ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır.

Böbrek Kanamaları: Hastalıklara bağlı olarak gelişebilecek bir durumdur. Bu yüzden ağrılarınızı dikkate alarak, hastalıkları tedavi ettirmeniz önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek Taşı Neden Oluşur

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları