Hamilelikte Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Hamilelikte böbrek ağrısı, gebelik döneminde organlarda oluşan değişimlerden ve hormonlarda yaşanan farklı sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Gebelik döneminde uterusun büyümesiyle idrar yollarının genişlemesi ve gebelik hormonlarının gevşetici etkisi nedeniyle en sık karşılaşılan idrar problemleri, ultrason ile idrar kesesinin görülmesiyle tespit edilebilmektedir.

Gebelik boyunca kan değerleri gözlemlendiğinde üre ve kreatinin seviyesinde düşüş gerçekleşirken sağ böbrek, sol böbreğe göre daha fazla büyüme göstermektedir. Bu genişleme, doğumdan 1-2 ay sonra düzelmektedir. İdrar yollarında sık sık enfeksiyon görülmesinin sebebi ise idrar kesesinin aşırı genişlemesi ve böbreklere doğru idrar kaçmasının gerçekleşmesidir. Bu durum, idrar kesesinde bakteri üremesini artırarak erken doğumu tetikleyebilmektedir.

Piyelonefrit adı verilen böbrek enfeksiyonunun oluşmasına idrar enfeksiyonları sebep olmaktadır. Hastaların sistit şikayeti ile doktora gitmeleri üzerine hastalık, 3-10 gün arasında değişen antibiyotik tedavisi ile iyileştirilebilmektedir. Gebelikte sıklıkla karşılaşılan böbrek ağrılarının çeşitlerinden ve sebeplerinden bahsedecek olursak;

Akut Böbrek Enfeksiyonu

İdrar kesesinin genişleyerek böbreklere taşması sonucu oluşan bakterilerin böbrekleri tutmasıyla meydana gelen enfeksiyon türüdür. Gebeliğin ikinci trimester döneminde özellikle sağ böbrekte meydana gelen bu enfeksiyon türünde bel ağrısı, yüksek ateş ve titreme belirtileri görülmektedir. Hastalığa koloni basili bakterisi sebep olurken, doktora başvuran hastalar özellikle sistit belirtileri ile karşılaşmaktadır. Tanının tam olarak konması için ve apandisit, rahimde miyom gibi durumlarla karıştırılmaması için hastadan kan ve idrar tahlili mutlaka istenmelidir. Gereken tahlillerin yapıldığı ve kesin tanı konan hastalara oral antibiyotik tedavisi uygulanmalı ve tekrarını önlemek için her gece yatmadan nitrofurantoin kullanımı önerilmektedir.

Kronik Böbrek Enfeksiyonu

Akut böbrek enfeksiyonunun devamı niteliğinde olan bir gebelik rahatsızlığıdır. Bu durum belirti vermeden ilerleyerek böbrek yetmezliği sonucuna ulaşmayı sağlayabilmektedir. Bu gibi durumların olmaması için gebelere sık sık idrar kültürü yapılmalıdır.

Gebelikte Böbrek Taşları

Kadınların metabolizmasının erkek metabolizmasına göre farklılık göstermesi, böbrek taşları açısından da değişiklik oluşturmaktadır. Kadınlarda yüzde 80'ini kalsiyumların oluşturduğu böbrek taşları, erkeklere göre daha fazla bulunmaktadır. Tedaviyi destekleyici olarak bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Ağrı kesicilerin ağrıyı dindirmede yetersiz kaldığı zaman ise böbrek taşlarının ameliyatla tek tek çıkarılması gerekmektedir.

Gebelikte Hidronefroz

Gebelik döneminde idrar enfeksiyonları, böbrek taşları ve idrar yollarında darlık durumları sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle karın ve böğür bölgesinde ağrıya sebep olan bu rahatsızlık belirtileri kusma ve bulantı şeklinde görülmektedir. Ultrasonla görülebilen bu gebelik rahatsızlığında şikayet olmasa bile mutlaka takip edilmesi gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler

Hamilelikte böbrek ağrısının önlenmesi ve tedavi edilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Bol su tüketmek, böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler.
  • Düzenli olarak idrar yapmak, mesaneyi tamamen boşaltmak böbrek sağlığını korur.
  • Hijyen kurallarına dikkat etmek, bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.
  • Düzenli doktor kontrolleri, olası sorunların erken tespit edilmesini sağlar.
  • Beslenme düzenine dikkat etmek, böbrekleri yormayan gıdalar tüketmek önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Nasıl Çalışır

Böbrek Nasıl Çalışır

Popüler İçerikler

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek Taşı Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Yetmezliği Nedir

Böbrek Yetmezliği Nedir

Böbrek Yetmezliğinde Beslenme

Böbrek Yetmezliğinde Beslenme

Böbreğin Görevleri ve Özellikleri

Böbreğin Görevleri ve Özellikleri

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek Böbreğin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Böbreğin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?