Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?
15 Temmuz 2024

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek nakli canlıdan ya da kadavradan yapılmaktadır. Kadavradan yapılan böbrek naklinde beyin ölümü gelişen vericiden alınan böbrek nakil yapılır. Vericiden çıkarılan böbrek, 4 derecenin altındaki ortamda nakledilmek için bekletilir. Kadavradan yapılan nakillerde zamanla yapılan bir yarış vardır. Çünkü böbreğin fazla bekletilmeden nakledilmesi gerekir. Bunun için zaman önemli değildir. Günün herhangi bölümünde ameliyat yapılır. Vericiden alınan böbreğin 24 saatten fazla bekletilmesi durumunda, takıldığında çalışmama olasılığı bulunmaktadır. Nakilde böbrek yapılan paketinden çıkarılarak, damarların dikileceği şekilde hazırlanmaktadır.

Canlıdan yapılan böbrek naklinde, alıcının bir yakınından böbrek alınır. Bu ameliyatlar planlı bir şekilde yapılır. Önce verici ameliyata alınarak, böbreği çıkarılmaya başlanır. Ameliyatın sonuna doğru alıcı ameliyathaneye alınır. Vericiden böbrek çıkarılırken, alıcı almaya hazır hale getirilir. Böbrek alıcıya takılırken, aradaki süre mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır.

Canlıdan Böbrek Nakli Ameliyatının Öncesindeki Gün

Canlıdan yapılacak böbrek naklinden bir gün önce alıcı ve verici hastaneye yatırılır. Son tetkikler yapılarak, alıcı ve verici anestezi doktoru tarafından değerlendirilir. Gerekli olursa kalp ve göğüs hastalıkları uzmanları tarafından son kez değerlendirme yapılır. Alıcıda gerek varsa, son defa hemodiyaliz işlemi yapılır. Alıcı ve vericiye solunum egzersizi yapması için triflow cihazı verilir ve kullanımı gösterilir. Gece yarısından sonra herhangi bir şey yememeleri söylenir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Günü

Alıcı ve verici için ameliyat günü çok önemlidir. Ameliyattan önce kendilerine anestezik ilaç verilir. Bu ameliyathaneye rahat gitmeleri için uygulanmaktadır. İlk önce verici ameliyata alınır. Bir saat içinde alıcı da ameliyata alınır. Ameliyatta uyutulan verici ve alıcı herhangi bir şey hissetmez. Ameliyat süresi 2 saat kadar sürer. Ancak başlangıçtaki hazırlık ve sonrasında anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte süre 4-5 saati bulur.

Böbreğin Alıcıya Nakledilmesi

Ameliyata alınan alıcıya damardan anestezi ilaçları verilir. Alıcı uyuduktan sonra idrar sondası takılır. Boyundan ince bir katater yerleştirilir. Bu büyük damarlara verilecek olan ilaçlar için ve santral damarların basıncını sağlamak için verilecek serumda kullanılmaktadır. Alıcıya böbrek genellikle sağ alt kadrana takılmaktadır. Bu anatomik olarak insanlarda sağ tarafın damarlarının daha yüzeysel olmasından kaynaklanır. Buradan açılan 10-15 cm'lik kesikten karın içine girilmektedir. Karın içindeki zar açılmadan, bacağa doğru uzanan büyük damarlar hazırlanır. Bunlar iliak damarlar olarak tanımlanır. Canlıdan ya da kadavradan alınan böbrek ameliyat alanına alınır. Alıcıda iliak damarların iki tarafındaki ucuna klemp koyularak, kan akımı durdurulur. Böbrekte damarların çapına göre, duvarında bir delik açılır. Önce toplardamarın ucu iliak damardaki deliğe dikilir. Daha sonra atardamarın ucu, alıcının iliak damarına dikilir. Tüm damarlar tek tek dikilmektedir. Bu tamamlanınca klempler açılarak, kan akımıyla böbrek dolaşımı sağlanır. Böbrek sağlıklı çalışırsa, idrar yapma hemen başlarsa, böbrek nakli başarılı şekilde yapılmış olur. Böbreğin idrar yolunun ucu mesaneye açılan deliğe birleştirilir. Birleşme sonrasında mesane duvarına uygun kapatılarak tünel oluşturulur. Bu sayede idrarın mesaneden böbreğe kaçması engellenir. Kanama kontrol edilerek, karın duvarı ve deri kapatılır. Hasta uyandıktan sonra, odasına gönderilir.

Vericiden Böbreğin Alınması

Ameliyathaneye alınan ve uyutulan verici, yapılan işlemleri hissetmez. İdrar torbası takılarak, alınacak böbreğin olduğu tarafa doğru yan yatırılır. 30-45 dakika süren hazırlıktan sonra, kaburgaların altından 2 tane küçük kesi yapılır. Ameliyatın süresi sağ böbreğin çıkarılmasına, böbreğin çevresinde sert yağ dokusu olması, böbrek arterlerinin çok olması gibi etkenler yüzünden farklı olabilir. Vericide akciğerlere hava kaçması, kanama olması gibi etkenler yüzünden büyük kesiler açılarak açık ameliyata geçilebilir. Alıcı hazırsa, böbreğin idrar yolu kliple kapatılarak, serbest hale getirilir. Karnın altından açılan 5-6 cm'lik kesikten böbrek alınır. Kesiler uygun şekilde kapatılır. Hasta uyandıktan sonra odasına alınır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra ilk 12 saat en zor dönemdir. Verici 2 ve 3. günde kendini eve gidecek kadar iyi hissedebilir. Alıcıda iyi hissetmesine rağmen, 6 gün kadar bağışıklık baskılayıcı tedavi uygulandığı için hastanede kalır. Nakil olan alıcının boynundaki katater 4. günde, idrar sondası 5. günde çıkarılır. 6. günde alıcı kişi evine dönebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nihan

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Böbrek nakli kadavradan yapıldığında neden 24 saatten fazla bekletilmemesi gerektığini öğrenmek istiyorum, böyle bir durumda böbrek neden çalışmama ihtimali var?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nihan,

Böbrek nakli söz konusu olduğunda, kadavradan alınan böbreğin 24 saatten fazla bekletilmemesi gerekliliği, böbreğin canlılığını ve fonksiyonunu koruması için önemlidir. Bu süreçte, böbreğin yeterli oksijen ve besin maddeleri almadığı durumda dokular zarar görebilir ve bu da böbreğin nakil sonrası çalışmama riskini artırır. Uzun süre bekletilen böbreklerde, soğuk iskemik süre (böbreğin vücut dışında kaldığı süre) uzadıkça, doku zararı ve fonksiyon kaybı ihtimali de artıyor. Bu nedenle, böbreğin mümkün olan en kısa sürede nakledilmesi, başarılı bir nakil ve böbreğin sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi için kritik önem taşıyor.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Böbreğin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Böbreğin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Nasıl Çalışır

Böbrek Nasıl Çalışır

Akut Böbrek Yetmezliği

Akut Böbrek Yetmezliği

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?