Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür
23 Temmuz 2024

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı, sert, küçük ve yoğunlaşmış kristalize mineral birikimlerinden oluşur. Böbreklerde ve kanallarda yerleştiklerinden, şiddeti değişken olan ağrılara neden olurlar. Küçük çapta olan taşların evde alınacak önlemlerle düşürülmesi mümkünken, büyük taşlar için tıbbi tedaviler gerekmektedir.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Evde Alınacak Önlemler

Evde alınan önlemler genellikle 3 mm'den küçük çaplı taşlar için etkili olur. Taşların 8 mm çapına gelmesi halinde bu tedavilerle düşürülme olasılığı %20 oranında olur. Çapı 1 cm olan taşlar için mutlaka tıbbi tedavi uygulanmalıdır.
 • Bol Su İçmek: Günlük su alımının 2-3 litreye çıkarılması sayesinde böbrekler ve taşlar yıkanacak ve taş düşürmek daha kolay olacaktır. Aldığınız sıvının yeterli olduğunu idrarınızın renksiz olmasından anlayabilirsiniz.
 • Beslenme Düzenine Limon İlave Etmek: Uygun olan zamanlarda suyun içine limon sıkmalısınız. Yemeklerde de limon kullanabilirsiniz. Limon, kalsiyum bazlı böbrek taşlarının kırılmasında etkili olacak sitrik asit içerdiğinden, taşların düşürülmesinde faydalı olacaktır. Bu şekilde taşların düşürülmesi de kolay olur. Bunun için günde yarım fincan kadar limon suyu için.
 • Tuz ve Protein Alımının Sınırlandırılması: Günlük alacağınız et proteinin sınırlandırılması, sodyum alımının 3 gr ya da daha az olmasının sağlanması gerekir. Tuz alımı idrarda kalsiyumu arttıracağından, kalsiyum taşlarının oluşumuna neden olabilir. Ayrıca sodyum böbrek taşı oluşumuna neden olan ürat miktarını arttırmaktadır. Proteindeki ürik asit idrarda olan sitratı azaltmakta, kalsiyum ve oksalat seviyesini yükseltmektedir. Et proteini bitkisel proteinden daha fazla oranda sülfür içermektedir.
 • Lif Tüketimi Arttırılmalıdır: Böbrek taşından kurtulmak isteyenler, taze sebze ve tam buğday ürünlerinden tüketmelidir. Lifli gıdaların çoğu kalsiyum tuzlarının kristalleşmesine engel olacak fitat içerdiğinden, taş oluşumunu azaltır. Bunlar daha çok pirinç kepeğinde, baklagillerde ve buğdayda bulunur.
 • Meşrubat Tüketilmemeli: Asitli meşrubatlar idrarda olan sitrat seviyesini düşürerek etkili olur. Çay ve kahve içilse de bunun yerine su tercih edilmelidir. Kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Hareket Etmek: Düzenli olarak yapılacak egzersizler böbrek taşlarının hareket halinde olmasını sağlar. Ancak hafif egzersizler seçilmelidir. Çünkü taşların çok fazla hareket etmesi ağrıları arttırabilir.
 • Stresi Azaltın: Böbreklerde oluşan taşların stresle bağlantısı olabilir. Stresin azaltılması taşları yok etmese bile, yenilerinin oluşumuna engel olabilir. Bu da komplikasyonların büyümesine engel olur.

Böbrek Taşlarının Düşürülmesinde Kullanılan İlaç ve Tıbbi Tedaviler

 • Alfa Blokerler: Bu ilaçlar, vücutta olan düz kasları gevşeteceklerinden, böbrek taşlarının tedavisinde kullanılırlar. En çok kullanılanlar her tür böbrek taşı için kullanılabilirler. Diğer ilaç türleri taşların türüne göre kullanılır. En fazla kullanılan alfa bloker tamsulosin'dir. Bunun dışında alfuzosin, silodosin, doxazosin, terazosin gibi ilaçlar vardır.
 • İlaçların Etkilerine Göre Kullanılması Gerekir: İlaçların bazıları taşların tedavisinde kullanılırken, bazıları taşların oluşumunu önler. Kalsiyum taşları en yaygın görülen böbrek taşlarıdır. Bunların tedavisinde farklı ilaçlar kullanılırken, ürik asit taşlarında, sistin taşlarında, struvit taşlarında hep farklı ilaçlar kullanılır. Bu nedenle ilaçların bu etkisine dikkat edilerek kullanılması daha faydalı olur.
 • Şok Dalgasıyla Taş Kırma: Vücut dışından şok dalgası verilerek taşlar kırılabilir. Taşlar üreterin alt bölümünde değilse, %80-90 oranında bu yolla tedavi edilebilir. Bu şok dalgaları büyük taşları parçalayabilecek kadar güçlüdür.
 • Üreteroskopi: Bu alet büyük taşları yok etmek için kullanılır. Taşlar bir aletle alınabilir ya da lazerle daha küçük parçalara ayrılarak idrar yollarından atılır.
 • Perkütan Nefrolitotomi (Cilt İçi Böbrek Taşı Kırma): Bu ciddi taşları düşürmek için kullanılan bir yöntemdir. Kesiden böbreğe girilerek, taş şok dalgalarıyla kırılır. Bu yöntemde hastalar 2-3 gün hastanede yatarlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Balkı

23 Temmuz 2024 Salı

Günlük su alımımı artırdım ve idrarımın renksiz olmasına dikkat ettim ama böbrek taşım hala düşmedi. Sizce ne kadar daha beklemeliyim veya baska ne yapabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Balkı,

Günlük su alımını artırman ve idrarının renksiz olması, böbrek sağlığın için çok önemli adımlar. Ancak böbrek taşının düşüp düşmemesi, taşın büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak değişebilir. Bu süreç bazen haftalar, hatta aylar alabilir.

Eğer ağrın varsa, idrarında kan görüyorsan ya da enfeksiyon belirtisi hissediyorsan, mutlaka bir doktora başvurmalısın. Doktorun önerebileceği ilaçlar veya tedavi yöntemleriyle bu süreci daha rahat atlatabilirsin. Ayrıca, sıcak su torbası kullanmak ve yüzme gibi hafif egzersizler yapmak da taşın düşmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akut Böbrek Yetmezliği

Akut Böbrek Yetmezliği

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Böbreğin Görevleri ve Özellikleri

Böbreğin Görevleri ve Özellikleri

Kreatinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kreatinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?